Ağ Uzmanlığı mı Sistem Uzmanlığı mi ?

Ağ Uzmanlığı mı Sistem Uzmanlığı mi ?

Ağ Uzmanlığı mı Sistem Uzmanlığı mi ? Evet bu sorunun cevabını herkes kendine göre cevaplayabilir. Üniversite öğrencilerinin belki şu anda aklında bile yok bu soru. Çünkü üniversitelerde genelde eğitim yazılım üzerine bu konular daha yeni yeni gündeme gelmeye başladı.

Evet bu sorunun cevabını verecek olursak günümüzde genelde 2 işide birlikte yapacak kişi aranıyor birçok firmada. Kurumsal ve büyük şirketlerde bu 2 uzmanlık alanı için ayrı ayrı personel bulundurulabiliyor. Fakat küçük firmalarda genelde bu 2 uzmanlığı da aynı kişi yapıyor. Hatta bazı firmalarda son kullanıcı desteğini de aynı kişi sağlıyor.

Ağ Uzmanı Kimdir ?

Evet Ağ uzmanı adından anlaşılacağı üzere bilgisayar ağlarından sorumlu olan kişidir diyebiliriz. Bir ağ uzmanı neler yapar. Ağ uzmanı çalıştığı firmanın bilgisayar ağı altyapısını tasarlar, kurar ve devamlılığını sağlar. Kurmuş olduğu sistemin kesilmeden çalışmasını sağlamak en temek görevidir. Arızaları önceden tespit edebilecek şekilde sistem kurmakla da sorumludur aslında. Ağ cihazlarına genelde ilk kurulumdan sonra fiziksel olarak müdahale edilmez. O yüzden ağ uzmanı ilk kurulumlar haricinde çok fiziksel olarak aktif cihazlara dokunmazlar.  Fakat sistemin ayakta kalması için devamlı kurmuş olduğu ağı izlemek ve arızaları önceden tespit edip gidermesi gerekmektedir. Ağ Uzmanı aynı zamanda Sistem de bilmek zorundadır. Her ne kadar tüm sistemleri bilmese bile. Windows Server Sistemleri bilmelidirler. Güvenlik ile ilgili yapacakları birçok işte işletim sistemleri ile çalışmak zorundadırlar.

Sistem Uzmanı Kimdir ?

Sistem uzmanlığı geniş bir kavramdır. Bir şirketin kullanmakta olduğu tüm sistemlere hakim olmak ve yönetmek zorundadır. Sistem uzmanın en önemli amacı elindeki kaynakları en iyi şekilde kullanarak şirket işleyişini sağlamaktır. Bir sistemci Windows Sunucu sistemleri, Linux Sistemler, Sanallaştırma Sistemleri, Yedekleme Sistemleri vb konuları az çok bilmek zorundadır. Hatta bazı durumlarda ağ bilgisi de gereklidir. Sistem uzmanın birçok konuyu bilmesi gerekebilir. Her konuda tam uzmanlık sağlanamasa da işlerin yürümesi  ve yeni teknolojilerin takip edilmesi için devamlı kendini geliştirmelidir. Araştırmacı olmalı yeni çıkan sistemleri elinden geldiğince incelemeli ve gerekli durumlarda demolarını yapmalıdır.