Cisco Router Konfigurasyonu 2

Cisco Router Konfigurasyonu 2

Bu yazımızda önceki yazımızın devamı olarak Cisco Router Konfigurasyonu 2 konusundan bahsedeceğiz. Bu yazımızda routerın çalışması için gerekli konfigurasyonları yapacağız. İnterface lere IP verilmesi, telnet erişim ayarları, tftp yedek alma vb konulardan bahsedeceğiz.

İnterface IP verme

interfacelerimize aşağıdaki şekilde ip adresi verebiliriz. IP adresi verdikten sonra interfacesimizi ayağa kaldırmak için no shutdown komutunu veriyoruz.

Cisco Router Konfigurasyonu 2
Cisco Router Konfigurasyonu 2

Telnet Konfigurasyonu

ilk önce cihazımıza enable şifresi veriyoruz.  Daha sonra ise telnet için gerekli ayarları yapıyoruz. Enable ve telnet şifresini aynı veriyoruz.

Cisco Router Konfigurasyonu 2

TFTP Server’a Yedek Alma

Yapmış olduğumuz konfigurasyonları belirli aralıklar ile yedek almak faydalı olacaktır. Bu işlemi putty üzerinden direk txt olarak alabileceğimiz gibi tftp il de alabiliriz.  Biz tftp için solarwind tftp programını kullanacağız. Öncelikle router üzerinden bilgisayara erişebiliyormuyuz kontrol ediyoruz. sonra enable modda copy startup-config tftp komutu giriyoruz. Sonra ip adresimizi giriyoruz ve kopyalama işlemi tamamlanmış oluyor.

Cisco Router Konfigurasyonu 2Cisco Router Konfigurasyonu 2