Draytek Web Sitesi Engelleme

Draytek Web Sitesi Engelleme

Bu yazımızda Draytek Web Sitesi Engelleme işleminden bahsedeceğiz. Elimizde bulunan Draytek Vigor2860Vn-Plus cihazımızda Keyword Object, Url Content Filter Profile ve DNS Filter Profile kullanarak bir siteyi nasıl engelleyeceğimizi göstereceğiz.

1.Aşama

Menüden object setting altından Keyword Object’e tıklıyoruz.

2.Aşama

Karşımıza gelen ekranda İndex altından 1’e tıklıyoruz.

3.Aşama

Gelen ekranda name kısmına bir isim veriyoruz. Contents altına engellemek istediğimiz web adreslerini giriyoruz. Biz burada sadece facebook.com’e engelleme getiriyoruz. 3 adet kelime yazabiliyoruz. 63 karakteri geçmemesi gerekmektedir. Gerekli alanları doldurduktan sonra ok butonuna basıyoruz.

4.Aşama

Keyword objemizi oluşturduktan sonra CSM menüsü altından Url Content Filter Profile tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekrandan 1’e tıklayarak profilimizi oluşturuyoruz. Bu ekran da isterseniz engelleme de çıkacak metini kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

1 numaralı profile tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda gerekli alanları doldurduktan sonra ok butonuna tıklıyoruz.

5.Aşama

Şimdi sırada ise DNS Filter oluşturacağız. CSM menüsü altından DNS Filter Profile’a tıklıyoruz. Gelen ekranda 1 numaralı profili açıyoruz. Profile name kısmını yazıp sonrasında UCF için biraz önce oluşturduğumuz keyword objeyi seçiyoruz. İsterseniz DNS filter sayfasında engellemede çıkacan metini de güncelleyebilirsiniz.

6.Aşama

Son aşama olarak ise Firewall menüsü altından Filter setup’ı seçip yeni bir filtre uygulayacağız. Filter setup ekranında Default Data Filter seçeneğine tıklıyoruz.Gelen ekranda 2 numaralı kuralı seçiyoruz ve içini aşağıdaki şekilde güncelleyip enable ediyoruz.

7.Aşama

Bu aşamada ise yaptığımız işlemi kontrol ediyoruz. Chrome ve firefox da facebook.com a girmeye çalıştığınız da ssl den dolayı ssl hatası alırsınız. Fakat explorer da aşağıdaki şekilde engelleme uyarısını görebilirsiniz.

 

“Draytek Web Sitesi Engelleme” üzerine 1 yorum.

Yorumlar kapalı.