EIGRP Nedir ?

EIGRP Nedir ?

EIGRP Nedir ? Enhanced Interior Gateway Routing Protocol (EIGRP) Cisco yönlendiricilerde çalışan Cisco tarafından kullanılan bir protokoldür. Günümüz de kullanılan en popüler 2 yönlendirme protokolünden biridir.

EIGRP Özellikleri

Enhanced IGRP (EIGRP), Cisco’nun diğer protokolü olan IGRP’den daha üstün, classless, genişletilmiş bir distance-vector protokolüdür. Bu durumdan dolayı genişletilmiş IGRP olarak tanımlanır. EIGRP de IGRP gibi aynı routing protokolü çalıştıran ve routing bilgisini paylaşan, ardışık router grubunu açıklamak için bir autonomous sistem kavramını kullanır. IGRP’nin tersine, EIGRP, routing güncellemelerinde subnet mask gönderir.Bilindiği gibi subnet bilgisini yayınlamak bize networklerimizi tasarladığımız da Variable Length Subnet Mask’ları (VLSM) ve özetleme kullanımı sağlar.

EIGRP hibrit bir routing protokolüdür. Hem distance vector hemde link-state protokol özelliklerine sahiptir.Örnek olarak EIGRP Link-state paketleri göndermez. Onun yerine ağlar ve yayınlayan yönlendiricilerin perspektifinden onlara erişimin maliyeti (cost) hakkında bilgileri içeren distance-vector güncellemesi gönderir. EIGRP komşular arasında yönlendirme tablolarını senkronize eder ve sonrasında topolojide bir değişiklik olduğunda, değişiklikleri içeren bilgileri günceller. Bu özellik EIGRP’nin büyük ağlarda kullanılmasını mümkün kılar. EIGRP maksimum 255 hop sayısına  kadar hop’a ulaşabilir.

EIGRP’yi diğer protokollerden ayıran bazı özellikleri
  • Protokol bağımsız modüller yardımıyla, IPv4 ve IPv6’yı destekler.
  • Classless olarak kabul edilir.(RIPv2 ve OSPF gibi)
  • VLSM/CIDR’ı destekler.
  • Özetleme ve ardışık olmayan ağları destekler.
  • Etkili komşu tespiti.
  • Reliable Transport Protocol (RTP) üzerinden iletişim
  • Diffusing Update Algoritm (DUAL) yardımıyla en iyi yol seçimi
Protokol Bağımsız Modüller

EIGRP’nin en farklı özelliklerinden birisi IP, IPX, Apple Talk ve IPv6 gibi farklı ağ katmanı protokollerine yönlendirme desteği vermesidir. EIGRP Protocol-dependent modüller (PDM) kullanarak, farklı ağ katmanı protokollerini destekler. EIGRP PDM’i belirli bir protokole uygulanan routing bilgisini içeren aynı tablolar oluşturur.