FreeNAS Temel Kurulumu

FreeNAS Temel Kurulumu

Bu videomuz da FreeNAS Temel Kurulumu yapacağız.

FreeNAS özellikler

Dosya paylaşımı

FreeNAS’ın en iyi yaptığı dosya paylaşımı. Her büyük işletim sistemi, SMB / CIFS (Windows dosya paylaşımları), NFS (Unix dosya paylaşımları) ve AFP (Apple Dosya Paylaşımları) ile FTP, iSCSI (blok paylaşımı), WebDAV ve ağ üzerinden veri paylaşmanın diğer yöntemleri ile desteklenir mevcut. iSCSI ayrıca VMware VAAI, Microsoft ODX ve Microsoft Windows Server 2008 ve 2012 R2 Kümeleme’yi de desteklemektedir.

Windows, Mac OS X, birçok Linux dağıtımı ve PC-BSD dahil çoğu işletim sistemi, istemci tarafında çok az yapılandırma gerektiren SMB paylaşımları kullanarak bağlanabilir. Çoğu Unix benzeri işletim sistemi, NFS ile bağlanmayı kutudan çıkarmayı desteklemektedir ve ücretsiz istemciler yaygın olarak bulunmaktadır. AFP öncelikle Mac OSX tarafından kullanılır ve yalnızca Macintosh istemcileri ile bağlantı kuran bir ağ ortamı için çok uygundur. FreeNAS® Time Machine yedeklemelerini de destekler.

Web Arayüzü

FreeNAS’ın tek bir amacı varsa, karmaşık yönetim görevlerini mümkün olduğunca geniş bir kullanıcı tabanı için basitleştiriyor. FreeNAS sisteminin her alanı bir Web Kullanıcı Arayüzü’nden yönetilebilir. Kurulum Sihirbazı kurulum süresince veya daha sonra kurulum sürecinde yapılandırmayı daha da kolaylaştırır. Birim oluşturma veya kişisel paylaşımlardaki izin ayarları veya yazılım güncellemelerinin gerçekleştirilmesi kritik bir adım atmadan veya sessiz bir arıza ile karşılaşmadan yapılabilir.

Elbette FreeNAS Ekibi, her şeyi düşünemediğimizi biliyor. Pek çok hizmet, gelişmiş menülerde bulunan Web Kullanıcı Arayüzü’nden gelişmiş yapılandırma seçeneklerine sahiptir. FreeBSD kabuk ortamının tam gücü de sadece bir tık uzakta ya da SSH ile sağlanıyor. Sonuçta FreeNAS, NAS dağıtımını her zamankinden daha kolay hale getirir, ancak ihtiyacınız olan çözüm ile aranmaz.

Veri koruması

ZFS, üstten alta doğru veri bütünlüğü için tasarlanmıştır. ZFS’nin bir parçası olan RAID RAID-Z, RAID 5 gibi tek parite koruması sunar, ancak ZFS’nin yazma sırasında kopyalanan mimarisi sayesinde “delik aç” güvenlik açığı bulunmamaktadır. Ek seviyelerde RAID-Z2 ve RAID-Z3 sırasıyla çift ve üçlü parite koruması sunar. Bir yazılım ayna seçeneği de mevcuttur. FreeNAS Volumes ekranı, yeni bir birim oluştururken seçtiğiniz disk sayısına bağlı olarak olası her bir parite düzenlemesini listeler.

Veri bütünlüğünü sağlamak için her ZFS dosya sistemi de yukarıdan aşağıya doğru sağlamalarla doğrulanır. Tutarsızlıklar bulunursa, eşlik blokları bozuk verileri onarmak için kullanılabilir. Normal bir fırçalama varsayılan olarak açıktır ve web arayüzünden yeniden düzenlenip yapılandırılabilir.

Anlık

ZFS sayesinde, tüm dosya sisteminin anlık görüntüleri istediğiniz zaman oluşturulabilir ve kaydedilebilir. Bir anlık görüntü olduğu sürece, yöneticiler anlık görüntüler oluşturulduğu zamanki gibi dosyalara erişebilirler.

Fotoğraflar tek seferde oluşturulabilir veya web arayüzünden cron işi olarak planlanabilir. Her zaman, tüm dosya sistemi en yeni anlık görüntüye geri çevrilebilir. Daha eski fotoğraflar, dosya sisteminin bu sürümünden veri kurtarmak için klonlanabilir ve erişilebilir. Web arabiriminden kullanıcılar, belirli bir anlık görüntüsünün hacim üzerinde ne kadar yer kapladığını görebilir ve gerektiğinde anlık görüntüleri silip çoğaltabilir veya tek tek anlık görüntülere geri döndürebilir.

kopya

ZFS Anlık Görüntüler sadece yerel yedeklemelerden başka bir şey değildir – uzaktan yedekleme oluşturmak için de kullanılabilirler. Dosya sisteminin anlık görüntüsünü uzak bir ZFS dosya sistemine kopyalamak, orada tam bir kopyasını oluşturur. Ayrıca, aynı dosya sisteminin ek anlık görüntüleri art arda gönderilebilir, böylece her yedekleme boyutunu anlık görüntüler arasında yapılan değişiklikler azaltılır. Yerel bir ZFS dosya sisteminde büyük bir hasar olması durumunda (parite koruması veya geri yüklenemez günlük cihazı arızası gibi disk arızası gibi) herhangi bir yedeklenmiş enstantane yeni bir ZFS dosya sistemine gönderilebilir, bu da tüm verileri o yedeklemeye kadar kurtarır.

Şifreleme

FreeNAS, ZFS birimlerinde şifreleme sunan ilk ve tek açık kaynak projesidir! Ses seviyesi oluşturulurken donanım hızlandırması yapılabilen endüstri standardı AES-XTS şifreleme sağlayan tam bir şifreleme seçeneği bulunur (işlemci AES-NI kapasitesine sahip olduğunda).

Şifreli hacimler, yalnızca o birimin ana anahtarına sahip olan FreeNAS sistemleri tarafından okunabilir. Kullanıcı, isteğe bağlı olarak sistemlerinde kayıp veya hırsızlığa karşı ek koruma sağlamak için bir parola oluşturabilir.

Şifreleme, sabit diskleri emekliye ayırırken ve geri döndürürken güvenliği sağlar, çünkü ana anahtarlar silinirse sürücüler artık silinmeye ihtiyaç duymazlar.

Yedekleme Hizmetleri

Windows Yedekleme

Apple Zaman Makinesi

Rsync

TrueOS Yaşam Koruma