HPE Comware Switch Yönetimi

HPE Comware© işletim sistemine sahip cihazlarda yapılandırma yazılarımızın ilkiyle sizlere “merhaba” diyerek konumuzu açıklamaya geçelim.

Bu yazımızda sizlere HPE Comware işletim sistemine sahip olan cihazlarda cihaza isim verme ve tarih saat işlemleriyle ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

SYSNAME

Bilindiği üzere bir cihaza Console, SSH ya da pek önerilmese de TELNET bağlantısı sağladığınızda eğer karmaşık bir ağ yapınız varsa ya da aynı anda birden fazla cihaza erişim sağlıyorsanız. Hangi cihaz üzerinde işlem yapacağınız hakkında bilgiyi “system name” üzerinden anlamanız işlerinizi kolaylaştıracaktır. Ya da SNMP ile cihaz bilgilerini öğrenmek istediğinizde de system name’ e ihtiyaç duyacaksınız.   Bu konuda Comware için tanımlama yapmak çok basittir. İlk olarak “system-view” moduna geçiş yapmanız gerekiyor bu modda iken “sysname” komutunu kullanarak cihazda varsayılan gelen HPE ismini değiştirebilirsiniz sysname komutunun hemen ardından cihaza yeni vereceğiniz ismi yazmanız yeterli olacaktır.


system-view

sysname SWC-KAT4-1


Çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır.

Tarih-Saat İşlemleri

Gerek log kayıtlarında gerekse tüm ağ bileşenlerinin NTP (Network Time Protocol)  hizmeti veren bir sunucuyla haberleşerek saat senkronizasyonunu sağlaması adına, zaman işlemleri önemlidir. SNMP ile cihaz verilerini topluyorsanız size vereceği alarm bilgisinin de tutarlı olması yine tarih-saat bilgisiyle ilişkilidir.

HPE Comware işletim sistemli cihazlarda temel olarak tarih ve saat ayarlaması işlemleri işletim sisteminin versiyonuna bağlı olarak ufak parametlerde değişikler olsa da hemen-hemen aynıdır. Versiyon öğrenmek için “display version” komutunu kullanabilirsiniz.


display version


Çıktı aşağıdaki gibi olabilir.


HPE Comware Software, Version 7.1.045, Release 1111P01

Copyright (c) 2010-2015 Hewlett Packard Enterprise Development LP

HPE 5130 48G 4SFP+ 1-slot HI Switch JH324A uptime is 25 weeks, 1 days, 2 hours, 44 minutes


Not: Bu çalışmada Comware 7.1.x Sürümü kullanılmaktadır.

Şimdi cihazımızın kendi üzerinden tarih saat bilgisini vermesi için konfigürasyonumuzu yapalım bunun için ülkemizin bulunduğu time zone bilgisini girmemiz ardından clock protokolünü “none” moda almamız gerekmektedir. Ardından “quit” komutuyla “system-view” modundan çıkıp “datetime” komutuyla saat tarih ayarımızı yapabiliriz formatımız  SS:DD:ss YYYY/AA/GG şeklindedir.


system-view

clock timezone GMT+3 add 03:00:00


ya da


clock timezone TR add 03:00:00

clock protocol none

quit

clock datetime 10:59:00 2018/11/20


Saat ayarlarının otomatik olarak Unicast yayın yapan NTP ( Network Time Protokol ) servisinden alması içinde ntp servisini başlattıktan sonra unicast-server parametresiyle Sunucu IPv4 adresini yazmamız yeterli olacaktır.


system-view

ntp-service enable

ntp-service unicast-server 172.18.5.5


Yukarıdaki komutlarda NTP servisini başlatıyoruz ve 172.18.5.5 IP adresinde yayın yapan bir NTP sunucumuzun IP adresini cihazımıza girmiş oluyoruz. Evet yapılandırmamızı yaptık peki, nasıl kontrol edeceğiz?


 display clock


display clock komutu kullanılarak saat bilgisi kontrolünü sağlayabiliriz.