Aruba Virtual Mobility Controller Temel Kurulumu


Aruba Virtual Mobility Controller Temel Kurulumu

Bu yazımız da sizlere Aruba Virtual Mobility Controller Temel kurulumu göstereceğiz. Mobility controller cihazının standalone modda nasıl kurulacağına bakacağız. İlk olarak konsol bağlantısı ile cihazımıza bağlanıyoruz. CLI ekranında kurulum için bazı seçenekler karşımıza çıkıyor.

Aruba Virtual Mobility Controller Temel Kurulumu
Resim 1

Burada karşımıza gelen seçenekler arasından full-setup yazarak kuruluma başlıyoruz.

Aruba Virtual Mobility Controller Temel Kurulumu
Resim 2

Daha sonra bize bir wizard aracılığıyla işlemleri yapıp yapmayacağımızı soruyor. Evet diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Aruba Virtual Mobility Controller Temel Kurulumu
Resim 3

İlk önce sistemimiz için anlamlı bir isim veriyoruz. Birden fazla cihazımız olacak ise 1,  2 vb şekilde isimlendirme yapabiliriz.

Resim 4

Daha sonra ise controller cihazımızın hangi role de çalışacağınızı belirliyoruz. Standalone veya Manage Device olarak seçebiliriz. Biz bu yazımız da standalone kurulum yapacağız. Eğer ortamımız da bir Mobility Master var ise md seçerek devam ediyoruz.

Resim 5

Vlan ID bilgimizi giriyoruz. Controller cihazımızın bulunacağı vlan’ın id bilgisini burada girmemiz gerekmektedir.

Resim 6

Vlan ID bilgimizi girdikten sonra controller ile switch bağlantımızın olduğu portumuzu giriyoruz. Bu kurulumda varsayılan hali ile bırakıyoruz.  Sanal ortamda 2 port bizim Ge 0/0/0 portumuz oluyor. İlki management port olarak geliyor.

Resim 7

Port bilgimizi girdikten sonra portumuzun Access veya Trunk olduğunu belirliyoruz. Varsayılan olarak acces olarak gelmekte. Biz de kendi yapımıza göre Access veya Trunk olarak seçebiliriz.

Resim 8

Ve geldi cihazımıza erişim için ip adresi vermeye. Varsayılan olarak bırakırsak 172.16.0.254 ip adresini alacaktır. Biz vermeyi planladığımız ip adresini veriyoruz.

Resim 9

Subnet mask ve gateway bilgilerimizi giriyoruz.

Resim 10

Sonraki adımda ise IPv6 kullanıp kullanmayacağımız soruluyor. Bu aşamada eğer IPv6 kullanmayacak iseniz no diyerek devam edebilirsiniz.

Resim 11

Sıra geldi ülke kodu ve zaman ayarlarına.  Burada TR yazarak işlemimize devam ediyoruz. Sonrasında time zone ve saat tarih ayarlarını yapıyoruz. Veya varsayılan doğru ise enter tuşu ile devam ediyoruz.

Resim 12

Tarih ve zaman ayarlarından sonra admin kullanıcısı için bir şifre oluşturmamız gerekmektedir.

Resim 13

Admin şifremizi belirledikten sonra girmiş olduğumuz bilgileri kontrol için karşımıza geliyor eğer bilgiler doğru ise yes yazarak devam ediyoruz.

Resim 14

Ve cihazımız yeniden başlayacak. Sonrasında vermiş olduğumuz ip adresi üzerinden tarayıcıdan erişim sağlayabiliriz. Böylelikle temel Standalone Mobility Controller kurulumunu tamamlamış oluyoruz.

İlk girişte karşımıza Bağlantınız gizli değil uyarısı gelir ise gelişme tıklayıp 192.168.2.150 sitesine ilerle alanına tıklayarak devam ediyoruz.

Resim 15

Giriş ekranında kullanıcı adı ve şifremizi girerek Virtual Mobility Controller Cihazımız da oturumumuzu açıyoruz.

Resim 16
Resim 17