GNS3 VM Kurulumu


GNS3 VM Kurulumu

GNS3 VM Kurulumu

Bilindiği üzere GNS3 yazılımı ile örnek ağ topolojileri oluşturabilir hem kendimizi geliştirip hem de sınavlara yönelik hazırlık yapabiliriz. Bazı durumlarda ise GNS3 sadece tek başına yetersiz gelmektedir. Bu tür durumlar için de GNS3 de VM versiyonunun kurulması gerekmektedir. Biz de bu yazımız da sizlere GNS3 VM versiyonunu nasıl GNS3 yazılımına entegre edeceğimizi göstereceğiz.

Öncelikle aşağıdaki link üzerinden kurmak istediğimiz GNS3 VM versiyonunu indiriyoruz. Hangi platform ile kurulumu yapacak isek o versiyonu bilgisayarımıza indiriyoruz.

Software | GNS3

Resim-1

Gerekli dosyayı indirdikten sonra zip dosyasından çıkarıyoruz. Çıkardığımız klasörde bir .ova dosyası çıkacak.

Resim-2

Daha sonra bilgisayarımız da kurulu olan VmWare Workstation yazılımını açıyoruz. Ve Open a Virtual Machine seçeneğini seçerek. Biraz önce indirip klasöre çıkardığımız .ova dosyasını gösteriyoruz.

Resim-3

Resim-4

İmport Virtual machine ekranında bir isim belirleyip hangi klasöre kuracağımızı belirliyoruz. Ve İmport tuşuna basarak işlemi başlatıyoruz.

Resim-5

Resim-6

İşlem tamamlandıktan sonra RAM ve CPU değerlerini düzenleyerek ihtiyacımız olan şekilde ayarlıyoruz. Varsayılan olarak 2 GB Ram ile geliyor biz bu değeri kendi sistemimize göre düzenliyoruz.

Resim-7

Bu ayarları yaptıktan sonra GNS3 yazılımımızı açıyoruz. Edit menüsü altından Preferences seçeneğini açıyoruz.

Resim-8

Karşımıza gelen ekranda GNS3 VM alanına geliyoruz. Gerekli ayarları aşağıdaki şekilde yaptıktan sonra apply ve sonra ok butonuna basarak kapatıyoruz

Resim-9

Bu işlem sonrasında import ettiğimiz gns3 vm yazılımı otomatik olarak başlayacak ve sistemimize eklenecektir.

Resim-10

Daha sonra GNS3 de sağ tarafta bulunan Server Summary alanından yüklemiş olduğumuz GNS3 VM çalıştığını görebilirsiniz.

Resim-11


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir