GNS3 Yazılımına Aruba AOS-CX Cihazı Ekleme


GNS3 Yazılımına Aruba AOS-CX Cihazı Ekleme

Merhaba bu yazımız da sizlere GNS3 Yazılımına Aruba AOS-CX Cihazı Ekleme konusundan bahsedeceğiz. Bu işlem için öncelikle daha önceki Aruba AOS-CX Switch simulator nereden indirilir makalemize bakarak Aruba AOS-CX yazılımını indiriyoruz. Sonrasında ise GNS3 web sitesine girerek Marketplace altından Appliances kısmında Aruba AOS-CX Simulation Software appliance indiriyoruz.

GNS3 ArubaOS-CX Appliance İndirme

Resim-2

Resim-2

Aruba cihazımın için gerekli minimum RAM miktarı 4 GB’dır. Desteklenen yazılımlar ise aşağıdaki şekildedir. Fakat son versiyon yazılımı da sisteme yükleyebiliyoruz. Biz makalemiz de son versiyonu ekleyeceğiz. 10.08.0001 versiyonu sistemimize ekleyeceğiz.

Resim-3

GNS3 VM Kurulumu

Öncelikle GNS3 için GNS3 VM kurulumunu yapıp uzak sunucu olarak yapılandırmamız gerekmektedir. Öncelikle GNS3 sayfasından GNS3 VM dosyasını indirip uygun sanallaştırma ortamına import ediyoruz. (Bu makaledeki şekilde import edebilirsiniz) Daha sonra cihazı açmadan Ram, Disk ve Network ayarlarını uygun şekilde planlayıp cihazımızı açıyoruz.

Resim-4

Cihazımız açıldığında IP adresini cihaz üzerinden sabitleyebilirsiniz.

Resim-5

GNS3 VM Server Ayarlarının Yapılması

Böylelikle GNS3 VM yazılımını import etmiş olduk sıra geldi import ettiğimiz makineyi GNS3’de Remote Server olarak eklemeye. GNS3 yazılımını açıyoruz. Edit menüsü altından Preferences alanına geliyoruz. Daha sonra gelen ekranda server tabına geliyoruz. Burada Remote server tabına gelerek

Resim-6

Add Server ekranında ilgili alanları donduruyoruz. GNS3 VM sanal makinemizin IP adresini server ip bilgilerine giriyoruz. Sonrasında OK tuşuna basıyoruz.

Resim-7

Remote server ekranında girdiğimiz ayarları kontrol ettikten sonra Apply ve Ok butonuna basarak kaydediyoruz.

Resim-8

Yaptığımız işlemler başarılı olduğunda GNS3 yazılımında sağ tarafta bulunan Servers Summary kısmında yeni eklediğimiz GNS3 VM makinesini de görebiliyor olmayız.

Resim-9

ArubaOS-CX Yazılımının GNS3′ eklenmesi

Şimdi sıra geldi Aruba AOS-CX cihazımızı GNS3 yazılımına eklemeye. Daha önce indirmiş olduğumuz 2 dosya ya ihtiyacımız var. Birincisi GNS3 Appliance diğeri de Aruba Support sayfasından indirdiğimiz Ova dosyası.

GNS3 yazılımdan File / Import Appliance menüsüne geliyoruz.

Resim-10

Daha önce indirmiş olduğumuz arubaoscx.gns3a dosyamızı gösteriyoruz.

Resim-11

Server seçeneğini belirleyerek next butonuna basıp devam ediyoruz.

Resim-12

Resim-13

Daha sonrasında gerekli olan dosyalarının yükleneceği sayfa karşımıza gelecek burada mevcutta dosyalar olmadığı için missing files olarak göreceğiz. Burada mevcutta desteklenen 3 sürüm için bilgileri göreceğiz. Fakat biz son sürümü yükleyeceğimiz için Create new version seçeneğine tıklıyoruz.

Resim-14

Eklemek istediğimiz versiyon bilgimizi yazıyoruz.

Resim-15

Ok butonuna bastığımız da bize diskin image dosyayı adını soracak. Burada daha önce indirdiğimiz ova dosyasının içindeki vmdk adını yazıyoruz.

Resim-16

Resim-17

Daha sonra yeni eklediğimiz dosyanın altındaki vmdk dosyasına tıklayıp alt kısımdan import seçeneğine basarak ismini yazdığımız vmdk dosyasını gösteriyoruz.

Resim-18

İlgili dosyayı seçtikten sonra aç butonuna basarak yükleme işlemine başlıyoruz.

Resim-19

Dosyamızı sistemimize aktarıyoruz.

Resim-20

Yükleme işlemi tamamlandığında ready to install yazısını gördüğümüzde next butuna basarak devam ediyoruz.

Resim-21

Karşımıza gelen ekranda Yes butonuna basarak devam ediyoruz.

Resim-22

Son ekranımız da default user bilgilerini bir yere not alıp finish butonuna basarak import işlemimizi tamamlıyoruz.

Resim-23

Resim-24

ArubaOS-CX Template ayarlarının yapılması

Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra switch ayarlarını düzenleyebiliriz. Ve Aruba AOS-CX icon dosyalarını indirmek için tıklayınız.

Soldaki menüden switches seçeneğine geliyoruz ve orada ArubaOS-CX’e sağ tıklayıp configure template e basıyoruz.

Resim-25

Template ayarlarında general settings altından Symbol kısmından ArubaOS-CX uygun icon seçiyoruz. Daha sonra ise network tabında adaptör sayısını 10 olarak ayarlıyoruz.

Resim-26

Resim-27

Son ayarlarımızı da yaptıktan sonra ok tuşuna basarak işlemimizi tamamlıyoruz. Ve GNS3 yazılımında yeni bir proje açarak ArubaOS-Cx cihazımızı test edebiliriz.

Resim-28

Yeni açtığımız projede switches kısmından ArubaOS-Cx switch ekleyerek cihazımızı açıyoruz.

Resim-29

Cihazımızın giriş ekranı geldiğinde GNS3 yazılımına ArubaOS-Cx cihazımızın başarılı şekilde eklenmiş olduğunu görüyoruz.

Resim-30

Varsayılan login name admin şifre ise boş olarak gelmektedir . İlk girişte yeni şifre belirlemenizi isteyecek ve yeni bir şifre belirleyeceğiz. Son olarak Show version komutu ile versiyon kontrolü yapıyoruz.

Resim-31

Böylelikle ArubaOS-CX cihazlarında test yapabilmek için GNS3 yazılımına cihazımızı eklemiş olduk.

GNS3 yazılımımızı açıyoruz ve File Menüsü altından import appliance alanına tıklıyoruz. Karşımıza gelen ekranda biraz önce indirmiş olduğumuz Aruba-arubaoscx dosyasını gösteriyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir