ArubaOS-CX İlk Kurulum


ArubaOS-CX İlk Kurulum

Merhaba bu makalemiz de sizlere ArubaOS-CX İlk Kurulum ayarları göstereceğiz.  ArubaOS-CX cihazlarını ilk açtığımız ihtiyaçlarımıza göre farklı konfigürasyonlar yapabiliriz. Biz makalemiz de sizlere temel olarak yapılması gereken Konsol Bağlantısının Sağlanması, Kullanıcı Adı ve Şifre Bilgileri, Out-of-band Yönetim Ara yüzünün Ayarlanması, SSH Bağlantı Ayarlarının Yapılması, Web Arayüzünü Aktif Etme, DNS Tanımlarının Yapılması, NTP Ayarlarının Yapılması ve Interface VLan IP verilmesi ve Statik Route Tanımı işlemlerini göstereceğiz.

Konsol Bağlantısının Sağlanması

Switchlerimize konsol erişimi sağlamak için seri bağlantı hızının saniyede 115200 bit olarak ayarlanmalıdır. Serial line kısmı ise sizin sisteminizdeki tanımlı port olarak yapılandırabilirsiniz.

ArubaOS-CX İlk Kurulum
ArubaOS-CX İlk Kurulum

Resim-1

Kullanıcı Adı ve Şifre Bilgileri

Varsayılan olarak username admin ve şifre boş olarak gelmektedir cihazlarımız.

ArubaOS-CX İlk Kurulum
ArubaOS-CX İlk Kurulum

Resim-2

Out-of-band Yönetim Ara yüzünün Ayarlanması

Out-of-band yönetim ara yüzü bazı ağ yapılarında aktif cihazların yönetilmesi için kullanılmakta olan bir ara yüzdür. Çoğu network de ayrı bir yönetim IP bloğu olmasa da büyük yapılarda bu şekilde ayrı bir IP bloğu bulunmaktadır. Tamamen içerdeki ağ yapısından bağımsız olarak çalışmaktadır. Bu IP adresini DHCP üzerinden otomatik olarak aldırabildiğimiz gibi statik olarak da verebiliriz. Aşağıdaki şekilde DHCP üzerinden IP aldırabilirsiniz.

ArubaOS-CX İlk Kurulum
ArubaOS-CX İlk Kurulum

Resim-3

show interface mgmt komutu ile cihazımızın IP alıp almadığını kontrol edebiliriz.

Resim-4

DHCP olmayan ortamlarda ise statik olarak IP adresimizi aşağıdaki şekilde verebiliriz.

Resim-5

SSH Bağlantı Ayarlarının Yapılması

Cihazlarımıza uzkatan erişmek için SSH bağlantı ayarlarını yapmamız gerekmektedir. Aşağıdaki komutlar ile hem default vrf den hem de mgmt vrf’i üzerinden erişim sağlayabiliriz.

Resim-6

Resim-7

Resim-8

Web Arayüzünü Aktif Etme

ArubaOS-CX anahtarında WebUI erişimini etkinleştirmek için ,’admin’ kullanıcı adı için parola yapılandırmanız gerekir‎. Öncelikle admin kullanıcısına bir şifre belirlememiz gerekmektedir.

Resim-9

Daha sonra ise hem MGMT vrf için hem de Default vrf için gerekli eişim izinlerini verebiliriz.

Resim-10

Resim-11

Resim-12

Resim-13

DNS Tanımlarının Yapılması

Switch ayarlarımız da dns yapılandırmasını da aşağıdaki şekilde yapabiliriz.

Resim-14

NTP Ayarlarının Yapılması

Cihaz zaman ayarları için gerekli olan ntp sunucu ayarlarının da yapılması gerekmektedir.


Resim-15

Interface VLan IP verilmesi ve Statik Route Tanımı

Ve son olarak ağımızda erişimlerimizi sağlamak için ilgili vlanımıza IP verip sonrasında ise Default route tanımını yapmamız gerekmektedir.

Resim-16

Böylelikle ArubaOS-CX cihazlarımız da ilk ayarları nasıl yapabileceğimizi göstermiş olduk. Son olarak switchlerde interface’ler kapalı olarak gelmektedir. Kullanmak istediğimiz portları no shutdown komutu ile aktif edebiliriz.

ArubaOS-CX İlk Kurulum


“ArubaOS-CX İlk Kurulum” için 2 cevap

  1. Hocam teşekkürler yazı için, bu serinin devamı gelecek mi? VLAN yapılandırma ve diğer ince ayarlarla ilgili bir seri? Zira procurve switchlere göre os-cx çok farklı komut seti olan bir sistem ve kafa karışıklarına yol açabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir