Juniper Başlangıç Konfigürasyonu

Merhaba arkadaşlar,

Bugün ki yazımızda Juniper bir switch üzerinde basit konfigürasyonlar yapacağız. Junos OS arayüzü geldikten sonra root@:RE:0%  ilk olarak karşımıza bu ekran gelecek ve cli komutu ile operational mode girmemiz gerekmektedir. Resim 1 üzerinde görüldüğü gibi operational mode içerisinde show çıktılarını, log incelemeleri, interface durumları, chassis durumları, arp tablosu, cihaz versiyonu vb. çıktıları alabiliriz. Operational mode içerisinde show ? komutu ile bunları daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz.

Resim 1

root> configure konfigürasyon yapmak için konfigürasyon mode giriş yapmamız gerekli. İlk olarak cihazımızda host-name değişikliği ile başlayalım.

Resim 2

Set komutu bir parametre altına tanım girmek için kullanılır. Resim 2’de görüldüğü gibi set system komutu ile cihazımızın adını değiştirdik. Ciscolardan farklı olarak cihazımızda yaptığımız değişikliği commit etmediğimiz sürece komut aktif hale gelmeyecektir. Commit öncesi ise commit check komutu kullanırsak kayıt etmeden önce yapılan değişiklikleri veya hatalı bir konfigürasyon yapılırsa uyarı verir. Bu sebeple commit etmeden önce commit check komutu kullanılması tavsiye edilir.

Şimdi ise tam yetkili bir kullanıcı oluşturalım.

Resim 3

Resim 3 üzerinde görüldüğü üzere super-user seviyesinde admin kullanıcısı oluşturduk. Daha sonrasında bu kullanıcının login olabilmesi için şifre belirledik. Ardından Resim 4’te kullanıcıya ssh yapma yetkisi veriyoruz.

Resim 4

Bu işlemlerin ardından ilk olarak commit-check ardından commit ediyoruz.

Bir sonraki adım ise; Resim 5’te ki gibi cihazımızın saat dilimini (time-zone) ayarlıyoruz. Time-zone ayarlamak için diyez mode içerisinde set system time-zone Europe/Istanbul ayarlanır. Time-zone ayarından sonra Operational mode içerisinde set date komutu ile aşağıda görülen biçimde saatimizi ayarlıyoruz.

Resim 5

root@DENEME# show | display set komutu ile yaptığınız konfigürasyonu görebilirsiniz.

root@DENEME> show configuration komutu ile tüm konfigürasyon görülebilir.

Cisco cihazlarında olduğu gibi komutlar yazılırken tab tuşu ile komutlar tamamlanır. Juniper’de tab tuşuna ek olarak space tuşu kullanarakta komut tamamlama gerçekleştirebilirsiniz.

“Juniper Başlangıç Konfigürasyonu” üzerine 1 yorum.

Yorumlar kapalı.