Juniper Password Recovery

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımızda Juniper bir switchin şifresini unuttuğumuz zaman sıfırlama nasıl yapılır, GNS3 kullanarak bundan bahsetmek istiyorum.

İlk olarak switchinizi yeniden başlatmanız gerekmektedir. Cihaz yeniden başlarken Resim 1’de görüldüğü üzere “kernel“ekranı geldiği zaman space tuşuna 2-3 defa basmamız gerekmektedir.

Resim 1

Space tuşuna bastıktan sonra Resim 2’de ki gibi bir ekrana düşmemiz gerekmektedir. Bu ekrana düştükten sonra sadece “boot -s” yazıp enter tuşuna basmamız yeterli olacaktır.

Resim 2

3.olarak bu komutu yazdıktan sonra Resim 3’de görüldüğü gibi password recovery yapmak için ilgili yere “recovery” yazıp enter tuşuna basmalıyız.

Resim 3

4. adım olarak Resim 4’de gelen ekranda şifremizi nasıl değiştirmemiz gerektiği adım adım bizlere anlatılmıştır.

Resim 4

1-) İlk olarak switch üzerinde root ekranına düştükten sonra “configure” komutu ile config mode geçmemiz gerekmektedir.[Resim 5]

2-) Config modunda “set system root-authentication plain-text-password” yazıp enter tuşuna basmamız gerekmektedir.[Resim 5]

Resim 5

3-) Bu adımdan sonra ise password belirleyip “commit” etmeliyiz.[Resim 6]

Resim 6

4-) Son olarak ise 2 defa “exit” yaptıktan sonra cihazınız yeniden başlatılsın mı diye sorulduğu zaman yes diyerek cihazımızın yeniden başlamasını sağlıyoruz.

Cihazımız yeniden başladığı zaman yeni belirlemiş olduğumuz password ile giriş yapabiliriz.