KOBİ’lerde Bilişim Altyapısı İhtiyaçlar ve Tavsiyeler

KOBİ’lerde Bilişim Altyapısı İhtiyaçlar ve Tavsiyeler

Bu yazımızda KOBİ’lerde Bilişim Altyapısı İhtiyaçlar ve Tavsiyeler  üzerine konuşacağız. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ihtiyaçlarda artmaktadır. Bir çok Kobi’de ise bilişim altyapısı amatörce yapılmaktadır. Yada maliyet çıkmasın diye eldeki ile idare etme mantığı bulunmaktadır.

Bir şirkette bilişim altyapısı olarak nelere ihtiyaç duyarız. Temel bazı konuları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 

KOBİ'lerde Bilişim Altyapısı İhtiyaçlar ve Tavsiyeler
KOBİ’lerde Bilişim Altyapısı İhtiyaçlar ve Tavsiyeler

1.İnternet Altyapısı :

İnternet altyapısı günümüzde tüm firmalarda ihtiyaç olmaktadır. Eskiden internet’in yeni çıktığı zamanlarda birçok firmada internet yoktu. Ama şu anda tüm firmalarda internet mevcut. ADSL, VDSL, DSL, Metro Ethernet ve Fiber İnternet alternatifler arasında yerini almaktadır. Bulunduğunuz konuma ve bütçenize en uygun fakat size problem çıkarmayacak olana karar vermelisiniz. Personel sayınız az ise ADSL genelde ilk tercih olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat günümüzde birçok yerde Fiber altyapı olduğu için Fiber İnternet te tercihler arasında ilk sırada yer almaktadır.

 

Ağ Kablolaması

2. Ağ Altyapısı :

İnternet erişimine karar verdikten sonra sıra geldi şirket içindeki ağ altyapısına. Öncelikle kablolama nasıl olacak şirketimizde mevcut bir kablolama var mı . Mevcut kablolama altyapısı bizim için yeterli mi ?  Bilgisayar, Yazıcı, Tarayıcı, IP Telefon vb cihazları koyacağımız alanlarda gerekli elektrik ve kablolama altyapısı mevcut mu ? Öncelikle kablolama altyapısı gözden geçirilip eksiklikler tamamlanmalıdır. Eksikler zamanında tamamlanmadığın da yada gerekli altyapıda sonradan ekleme yapılabileceği planlanmadığında şirket içinde her oda da gözüken kablo kanalları ortaya çıkmakta ve kötü bir görüntü oluşturmaktadır. Eğer yeni bir ofis geçecek iseniz her şeyi önceden planlamalı ve bilgisayar, yazıcı, tarayıcı, IP Telefon vb cihazların nereye koyulacağına karar vermelisiniz. İhtiyaçlar belirlendikten sonra ihtiyaçlara göre gerekli telefon ve internet altyapısı yaptırılmalıdır. Bu konuda tecrübeli birilerinden de yardım alınabilir.

Ağ Cihazları

3.Ağ Cihazları :

Ağ altyapısı tamamlandıktan sonra ağ da kullanılacak ağ cihazlarına karar vermek gerekmektedir. İnternet için kullanılan modem genelde operatör firma tarafından verilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu ise eğer firewall cihazı kullanacak isek modem’in köprü özelliğinin olmasıdır. Türk Telekom köprü desteği verirken Süperonline bu hizmeti vermemektedir. İnterneti alırken firewall cihazı kullanacak isek özellikle bu konuya dikkat edilmesi gerekmektedir. Modemi belirleyip aldıktan sonra şirket içinde kullanacağımız switch ve AP(Kablosuz Erişim) cihazına karar vermemiz gerekmektedir. Kobiler de kullanılabilecek switch ve AP ler her firmada özellik bakımından hemen hemen aynıdır. Fiyat ve performans değerlerine bakılarak karar verilebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise switch’lerde 10/100 değil 10/100/1000 olarak alınmasında fayda vardır. Eğer yapınız büyük ve farklı birimler var ise akıllı switch seçeneğine de bir alternatiftir.  5651 sayısı yasa gereği iş yerlerinde internet erişim loglarının kayıt altına alınması gerekmektedir. Bu sebebten ötürü de firewall cihazı alırken loglama yapıp yapamadığa bakmanızda fayda var. Çünkü adli bir olay olduğunda ilgili logları savcılığa vermeniz gerekmektedir.  Bu logların elektronik olarak imzalanması işi de genelde harici bir sunucu üzerinde yapılmaktadır.

4.Sunucu Sistemleri:

İnternet, ağ altyapısı ve ağ cihazlarına karar verdikten sonra sıra geldi sunucu sistemlerine. Sunucu bizim için ihtiyaç mı, İhtiyaç ise sunucu üzerine hangi sistemleri kuracağız. Active directory kurulumu yapacak mıyız. Sunucu sistemine kuracağımız sistemlere göre sunucunun özelliklerini belirlemeliyiz. İşlemci seçimi, ram seçimi, disk seçimi, raid yapısı nasıl olacak karar vermeliyiz. Küçük şirketlerde tüm sistemler bir sunucuyu kurulmaktadır genelde. Fakat sunucu da bir problem olduğunda tüm sistemlere erişim gitmektedir bu yüzden. Mümkün olduğunda her sistemi ayrı sunuculara kurmak daha mantıklıdır. Bunun için de sanallaştırma sistemi kullanılabilir. Sanallaştırma da sistemleri geri getirmekte daha kolaydır. Burada tercihi bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun şekilde yapmalısınız. Bu işlem için de kendi bilginiz yok ise profesyonel destek alabilirsiniz.

Yedekleme Sistemi

5.Yedekleme Sistemleri : 

Her şeye karar verdik sıra geldi yedeklemeyi nasıl yapacağımıza.  Yapımız çok büyük değil ise 2 diske sahip bir NAS cihazı işimizi görebilir yedekleme için. Fakat ilerde yapımızın büyüyeceğini de hesaba katarak 4 diskli bir NAS cihazı alabilirsiniz. Yedekleme sisteminde neleri yedek alacağımıza karar vermeli ve ona göre seçim yapmalıyız. Alacağımız NAS cihazının özelliklerini de ihtiyaçlarımıza göre belirleyip karar vermeliyiz. Piyasa da çok kullanılan 3-4 tane bilindik cihazdan herhangi biri de işinizi görebilmektedir.

İhtiyaçları da aşağıdaki şekilde sayabiliriz

  1. İnternet Hizmeti
  2. Kablolama Altyapısı
  3. Ağ Altyapısı
  4. Sunucu Altyapısı
  5. Yedekleme Altyapısı
  6. Antivirüs Çözümleri