Network Attached Storage

Network Attached Storage

Bu yazımız da Network Attached Storage  hakkında bilgi vereceğiz. NAS cihazı ağ üzerinden paylaşım sağlanılan bir depolama aygıtıdır. Bu cihazlar bir klavye ve ekrana sahip değildir. IP adresi verildikten sonra bir web tarayıcı üzerinden yardımcı yazılımı aracılığıyla yönetilebilen bir cihazdır. Her NAS cihazının kendine ait bir IP adresi olmak zorundadır.

Network Attached Storage (NAS)

NAS cihazlarının önemli bir yanı, aynı anda birden fazla kullanıcı aynı dosya üzerinde erişim sağlayabilir. NAS cihazları çıkmadan önce işletmelerin birden fazla dosya sakladıkları sunucular mevcuttu, bakım ve yönetmek de zor olmakta idi. Günümüz de ise daha fazla depolama alanı ihtiyaçları için NAS cihazları hem dikey hemde yatay olarak ölçeklenebilirlik sağlamak için daha büyük diskler eklenebilir ve kümelenebilir.

Birçok NAS üreticisi, müşterilerine dosyaları yedeklemek için fazladan bir ortam katman için bulut çözümleri ile de ortak çalışmaktadırlar.

  • Evlerde multimedia dosyalarını saklamak,sunmak ve otomatik yedeklemek için kullanılabilir.
  • Akıllı evlerdeki Akıllı TV’ler, Güvenlik Sistemleri ve İOT bileşenleri için merkezi bir depolama alanı sağlar.
  • İşletmeler de bir yedekleme ve felaket kurtarma için kullanılabilir.
  • Sunucu moduna sahip ise, küçük işletmeler için e-posta, multimedya, veritabanı veya yazıcı sunucusu olarak da çalışabilir.
  • Yüksek kaliteli NAS cihazlarında, daha iyi performans süresi, yüksek kullanılabilirlik ve yedeklik sağlamak için birden fazla sabit diski tek bir mantıksal birim haline getiren RAID yapılarak da kullanılabilir.

NAS Cihazları, sürücü sayısına, sürücü desteğine, sürücü kapasitesi ve ölçeklenebilirliğe bağlı olarak üç geniş kategoride gruplandırılabilir.

  • Üst Düzey Kurumsal NAS : En üst seviye cihazlardır, Sanal Makine görüntüleri de dahil olmak üzere büyük miktarda dosyayı depolamak isteyen işletmeler tarafından kullanılabilirler. Üst düzey cihazlarda hızlı erişim ve NAS kümeleme yetenekleri sunar.
  • Orta Seviye NAS : Birkaç yüz terabyte veri saklama gerektiren işletmeler kullanabilirler. Kümeleme yetenekleri yoktur.
  • Düşük Seviye NAS: En düşük seviye cihazlardır, Yerel paylaşım ihtiyacı olan küçük işletmeler ve ev kullanıcıları için uygundur. Bu seviye ürünler yerinde günümüzde Bulut NAS modelleri de artmaktadır.
NAS Çeşitleri

NAS Yaklaşımları

NAS Yaklaşımları

 

NAS’ın gelişimi

NAS cihazları zamanla temel işlemleri sanallaştırmayı destekleyecek şekilde gelişti. Üst sınıf NAS ürünleri, veri tekilleştirme, flash depolama, çoklu protokol erişimi ve çoğaltmayı destekleyebilir hale gelmiştir. NAS cihazları zamanla kümeleme sistemlerini de destekleyecek hale gelmiştir.Kümeleme, dosyanın fiziksel konumundan bağımsız olarak , kümelenmiş düğümlerden herhangi birindeki tüm dosyalara erişim imkanı sağlar.

Bazı NAS cihazları Microsoft windows gibi bir işletim sistemi ile çalışabilirken bazıları da üreticilerin kendi işletim sistemleri ile çalışabilir durumdadır. En yaygın veri aktarım yönetimi IP ile olsa da, bazı NAS ürünleri NFS, IPX NETBIOS, NetBEUI veya CIFS protokollerini kullanırlar. Bazı NAS cihazları da Gigabyte ethernet destekler durumdadır.

 

Kaynak: http://searchstorage.techtarget.com/definition/network-attached-storage