Sophos Firewall Yeni Kural Oluşturma

Sophos Firewall Yeni Kural Oluşturma

Bu yazımız da Sophos Firewall Yeni Kural Oluşturma konusu hakkında bilgi vereceğiz. Daha önceki makalemizde kurduğumuz sanal makine üzerinde çalıştırdığımız firewall cihazımıza LAN dan WAN’ a doğru nasıl kural yazacağımızdan bahsedeceğiz.

İlk önce tarayıcımıza firewall cihazımızın ip adresini yazarak oturum açıyoruz. İlk kurulumdaki standart erişim adresi https://172.16.16.16:44 olarak gelmektedir.

Yeni Kural Yazma

1.Aşama 

Protect bölümü altından Firewall sekmesine tıklıyoruz. Daha sonra gelen ekranda Add Firewall Rule butonuna tıklayıp gelen ekranda User/Network Rule seçeneğini seçiyoruz.

Firewall Kuralı Ekleme

2.Aşama

Karşımıza gelen ekranda 1 numaralı alana Yeni oluşturacağımız kural için bir isim belirliyoruz. Biz Lan-Wan olarak isim veriyoruz. İsterseniz description alanına açıklama da yazabilirsiniz. Source alıntındaki 2.inci alana source zone belirliyoruz. Biz Lan olarak seçiyoruz. 3.üncü alanda ise belirli ağ ve cihazlara izin vermek istiyor isek onları belirliyoruz. 4.üncü alanda ise bu kuralın ne zaman aralıklarında geçerli olacağını belirliyoruz. Biz burada All the Time olarak seçiyoruz. Destination Zone kısmında ise 5 numaralı alana Wan bacağımızı seçiyoruz. 6 numaralı alana ise hangi ağlara erişmek istediğimizi belirtiyoruz. Biz burada wan daki tüm ağları seçiyoruz. 7.inci alanda ise hangi servisler için izin vereceğimizi belirliyoruz.

Firewall Kuralı Ekleme Zone Ayarları

Zone ayarlarını tamamladıktan sonra istersek identity ve Malware Scanning ayarlarınıda seçebiliriz. İdentity ayarlarını sonraki makelelerimiz de anlatacağız.

Firewall Kuralı Ekleme Identity Ayaları

Advanced kısmında ise kullanıcılarımızı uygulayacağımız kuralları belirliyoruz. Burada instrusion Prevention, Traffic shaping, web policy ve application policy kurallarını belirliyoruz. Ve Nat & Routind altında Rewrite source address kısımı seçiyoruz. Bu seçenek ile NAT yapmış oluyoruz.

En son olarak da Log Traffic altında Log Firewall Trafic seçeneğini seçerek bu kural üzerinden geçen trafiğin loglanmasını sağlıyoruz.

Firewall Kuralı Ekleme, Web Policy, Application Control, Traffic Shaping

Böylece firewall cihazımızda ilk kuralımızı oluşturmuş olduk. Bu kural sayesinde kullanıcılarımız hiçbir kısıtlamaya takılmadan internet’e çıkabilecekler.

Kural Görünümü