TCP/IP Mimarisi – 2

TCP/IP Mimarisi – 2

TCP/IP Mimarisi – 2 Makalemiz de Ulaşım Katmanı hakkında bilgi vereceğiz sizlere.

TCP/IP katmanında 2 tane protokol vardır. Birisi TCP diğeri UDP olarak adlandırılan protokollerdir. TCP (Transport Control Protocol) bağlantılı düzende bir protokoldür. Bu düzende gönderici ile alıcı öncelikler birbirleri ile haberleşirler. Ağ katmanı güvenli değil ise bu açık TCP ile kapatılır. UDP(User Datagram Protocol) ise bağlantısızdır.İletişim başlamadan gönderici ve alıcı arasında bir iletişim yoktur. TCP ile UDP arasındaki en büyük fark da birisinin güvenli diğerinin güvensiz olmasıdır. TCP güvenli bir şekilde gelen paketleri karşıyı kontrol ederek iletirken UDP karşı tarafı kontrol etmeden iletir.

TCP

TCP tanımlı görevler aşağıdaki şekildedir:

  • Bir üst katmandan gelen verinin uygun uzunlukta segmentlere bölünmesi
  • Herbir parçaya, alıcı kısımda aynı biçimde sıraya koyulabilmesi amacıyla sıra numarası verilmesi
  • Kaybolan veya bozuk gelen parçaların tekrarlanması

UDP

Sorgulama ve sınama amaçlı küçük verilerin aktarılması için kullanılır. Veri küçük olduğu için verinin parçalara ayırılmasına gerek yoktur. UDP den TCP den farklıdır, başlık bilgisi daha az alan içerir.

Serinin üçüncü makalesinde ise yönlendirme katmanından bahsedeceğiz.

“TCP/IP Mimarisi – 2” üzerine 3 yorum.

    1. Merhaba ;

      Keşke yorumu yaparken isminizi de paylaşsa idiniz. Bu konuda iddialı değiliz elimizden geldiğince paylaşımlar yapmaya çalışıyoruz sektöre bir nebze katkımız olsun diye. Daha gerekli içerikleri bize iletirseniz paylaşabiliriz.

Yorumlar kapalı.