Windows Server 2008 R2

Windows Server 2008 R2

Windows Server 2008 R2 Microsoft tarafından Server 2008’den sonra çıkarılan sürümüdür.Sunmuş olduğu hizmetler sayesinde kurumların işleri ile ilgili birçok ihtiyacını karşılamaktadır. Yüzlerce kullanıcılarınızı Server 2008 R2 ile yönetebilir ve onlara hizmet verebilirsiniz.  Kurulumu ve işletilmesi yönetilebilir arayüzleri sayesinde kolaydır.

Server Sunucu sistemleri normal bilgisayarlar üzerine değil, Yüzlerce kullanıcıya hizmet vereceği için sunucu sistemleri üzerine kurulmaktadır. Server 2008 R2 ile gelen bizlere kolaylık sağlayan yeni özellikler mevcuttur. R2 de 2008 sürümünde olmayıp da yeni eklenen teknolojiler bir kolaylıklar sağlamaktadır.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte gelen yenilikler

Doğrudan Erişim (DirectAccess)

Windows 7 ve  2008 R2 çıkmasıyla birlikte gelen bir özelliktir. Kullanıcılara herhangi bir VPN kurulumu yaptırmadan direk şirket kaynaklara erişme imkanı vermektedir. Güvenli protokoller üzerinden çalışır. Son zamanlarda çalışanların iş yerlerine gelmeden de çalışma imkanı bulması açısından güzel bir özelliktir.

Şube Önbelleği (BranchCache)

Bu özellik sayesinde ise şirket için ağ trafiğinin azaltılması ve paylaşım imkanlarının artması hedeflenmiştir. Şirket merkezindeki bir dosyanın bir şubeden  kullanılması trafik açısından olumsuz bir durumdur. Bu özellik sayesinde merkezdeki dosyalar şube de bir sunucuya yedeklenip kullanıcıların o sunucu üzerinden işlem yapması sağlanabilir. Bu şirket WAN bağlatılarının optimize edilmesine imkan tanımaktadır.